Sinop
8°
açık
nem: 92%
Rüzgar: 6m/s DGD
Y 8 • D 8
Weather from OpenWeatherMap
SİAD

Sinop’ta Tarım Arazileri Sular Altında Kaldı

Sinop’ta Erfelek Karasu Çayı’nın taşması sebebiyle 30 bin dönüm tarım arazisi sular altında kaldı.

Geçen hafta son 30 yılın en çok kar yağışını alan Sinop’ta kar sularının erimesi, beraberinde sel felaketini getirdi. Erfelek’ten Akliman sahillerine dökülen Karasu Çayı, kar sularının erimesiyle birlikte yer seviyesini geçerek etrafındaki ovaları sular altında bıraktı. Özellikle Mertoğlu köyünde yaşanan taşkın, Mertoğlu ve Dibekli arasındaki karayolunu sular altında bıraktı. Mertoğlu, Osmaniye ve Karasu Ovaları sel suları altında kaldı.

Mertoğlu köyü sakinlerinden çeltik üreticisi Suat Kümeç, “Rüzgar ve aşırı kar sebebiyle çeltik kurutma makinelerimizin korumalıkları yıkıldı. Tarımsal sigortamız yok. Karların erimesiyle birlikte Karasu Çayı taştı. Şu anda tarlalarımız, ovalarımız sular altında. Sinop Erfelek Barajı’ndan başladı bu taşkınlık. Kar yağışıyla biriken sular burada taşmaya başladı. Buğdaylarımız, lahanamız, kışlık ürünler tamamen telef oldu. Zararımız büyük” dedi.

Çiftçi Soner Güler ise, “Sel sebebiyle çay başındaki su bastığımız dinamolarımız sular altında kaldı. Kurtarabilirsek onları kurtaracağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİAD Bilgi İşlem Komisyonu

SMMM ve SİAD Genel Başkan Yardımcısı Murat YURDAGÜL Başkanlığında Hazırlanmış olan siad.org.tr sitemize ilişkin tüm yazılı ve görsel verilerin paylaşımı için gerekli izin talebi bilisim@siad.org.tr adresine yapılabilir.

Mahmutbey Merkez Mah. Taşocağı Cad. Ağaoğlu 212 My Office Kat: 7 Daire 111 Güneşli, Bağcılar / İstanbul
Telefon: +90 (212) 391 05 41
E-mail: iletisim@siad.org.tr

Manşet

Bülten